На початку, відомий як «Пісня польських легіонів в Італії», гімн був написаний Юзефом Вибицьким, письменником і політиком, що присвятив себе справі національного відродження. Автор мелодії, яка містить в собі ритм мазурки, невідомий. Знаємо лише, що «Пісня» була створена 16-19 липня 1797 р. в італійському містечку Реджо-нель-Емілія Цизальпійської республіки (на території сучасної Італії). Перше виконання датують 20 липня 1798 р., а перша публікація слів з’явилася в Мантуї в лютому 1799 в газеті „Dekada Legionowa”.
Польський Національний гімн (пізніше його назвали «маршем Домбровського») вже на початку 1798 р. був відомий у всіх анексованих землях, його співали під час тріумфального входу генерала Г. Домбровського і Ю. Вибицького в Познань 3 листопада 1806 р. Цікаво, що пізніше мотив маршу часто залучали до музичних творів. Одним з перших це зробив Кароль Курпинський. В основі написаної 1821 р. фуги для фортепіано (органа) лежить «Пісня». За десять років до фуги автор додав оркестровку, і 1 січня 1831 р. її виконав оркестр Варшавської опери під диригуванням автора. Також цю мелодію підхопив Ріхард Вагнер для увертюри "Полонія", що була написана після придушення Листопадового повстання.
Слова гімну – це передовсім частина польської історії. Перша строфа описує поділ Польщі, друга – славить діяльність Наполеона Бонапарта, що допоміг полякам створити незалежну державу. У третій описана хоробрість гетьмана Стефана Чарнецького, його любов до Батьківщини і боротьби за її незалежність. Четверта строфа, що, до речі, увійшла до офіційного гімну, заспокоює легіонерів за межами країни, а п’ята містить згадку про Тадеуша Костюшка і Рацлавську битву.
Марш став символом боротьби за свободу Польщі, що проходила лейтмотивом у всіх національно-визвольних змаганнях. Він підкреслює віру у власні сили, у оборону і виборювання своїх земель з рук загарбників: „Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy”. Пізніше цей мотив збройної оборони своєї землі розкриється у концепції сарматизму, що стане основоположною для Молодої Польщі. По суті ця шляхетська іделогія, що охоплювала всі сфери життя, стверджувала унікальну неповторність поляків, які походили від древніх сарматів, і вже за ознакою свого народження наділені благородством, прагненням незалежності і непокори. Завдяки певному консерватизму світогляду цей народний дух зберігся і досі.
Офіційний гімн Польщі із 26 лютого 1927 року.